Plíseň v bytě či domě je vždy nezvaným hostem. Její přítomnost totiž uvolňuje nebezpečné spory, které jsou příčinou dráždivého kašle, slzení, rýmy a dalších alergických reakcí. Proto je potřeba plíseň z interiéru co nejdříve odstranit a zamezit tak jejímu dalšímu šíření.

Kde se daří plísni?

V první řadě je potřeba uvědomit si, která místa jsou vznikem a rozvojem plísní nejvíce ohrožena. Plísním se daří všude tam, kde vlhkost vzduchu přesahuje 60 % a teplota se drží okolo 20 až 25 °C. K ohroženým místům v domácnosti patří zdi v koupelně, spáry ve sprše, v okolí vany a v kuchyni. Problémem jsou ale také vlhké sklepy.

Jak odstranit plíseň v bytě svépomocí?

Pokud se vám na zdi objeví několik černých teček, není potřeba propadat panice. S tímhle neduhem se vyrovnáte sami s pomocí speciální desinfekce. Tu aplikujete na postižené místo a necháte působit určenou dobu. Poté vlhkým hadříkem setřete a plochu opatříte speciálním nátěrem na interiérové omítky, který likviduje plísně, houby, řasy a bakterie. V případě, že se nechcete pouštět do chemického čištění, anebo je problém rozsáhlejšího rázu, dostává se ke slovu ozon.

Co je to ozon?

Ozon se běžně nachází v okolním prostředí. Při normální teplotě a tlaku je ozon namodralý s intenzivním zápachem. Ve větší koncentraci se tvoří během bouřek anebo v okolí vodopádů. Ozon je známý také pod pojmem „aktivní kyslík“. Jde o formu atomu kyslíku, který vdechujeme v diatomické formě.

Málokdo ví, že ozon je jedno z nejsilnějších desinfekčních činidel na světě. Při sterilizaci a dezinfekci je více než 3000krát rychlejší než chlór, 25krát efektivnější než kyselina chloritá (NOCL), 2500krát účinnější než chlornan (OCL) a 5000krát silnější než chloramin (NH2CL). To vše při zachování maximální bezpečnosti.

Maximální bezpečnost a účinnost

Po použití ozonu totiž v místnosti nezůstávají žádné stopy ani toxická rezidua. Proto ozon nezpůsobuje žádné alergické či dýchací potíže, které mohou vytvářet například chemické dezinfekční prostředky. Čištění ozonem je tak vhodné i v místnostech, které obývají malé děti, alergici anebo domácí mazlíčci. A dobrou zprávu máme také pro uvědomělé ochránce životního prostředí. Ozon žádným způsobem přírodu kolem nás nekontaminuje a nepoškozuje.

Při použití ozonu nemají bakterie a viry sebemenší šanci. K zabití bakterií, virů, plísní a hub stačí hladina ozónu o hodnotě 0.4ppm. Jde navíc o nesmírně rychlý proces. Například nejrezistentnější echovirus 12 je ozonem zničen během pouhých dvanácti minut. Další mikroorganismy, které jsou za normálních podmínek rezistentní vůči chlóru nebo potřebují hodiny kontaktního času, jsou zničeny ozónem během několika sekund.

Plíseň v bytě či domě představuje riziko pro naše zdraví

Plísně ve větších koncentracích představují riziko pro naše zdraví. Rizikové jsou především tzv. spóry plísní, tedy výtrusy, kterými se plísně množí. Pokud se v interiéru nacházejí ve vyšších koncentracích, mohou je lidé vdechnout do plic, což může souviset s celou řadou zdravotních komplikací a omezení. Plíseň v bytě a její vliv na zdraví můžeme demonstrovat například nepříjemným zápalem plic. Ten bývá záludný tím, že na něj běžné léčebné postupy nemusejí zabírat. Lékaři většinou chvíli trvá, než zjistí, že infekce není způsobena bakteriemi nebo viry, ale plísněmi. Plísně v bytě ale způsobují také další zdravotní problémy. Často se stává, že podráždí nebo vyvolají alergickou reakci, či mohou vyvolat astmatický záchvat.

Příčiny plísně v bytě nebo domě

Příčiny plísně v bytě jsou rozmanité. Hlavní příčinou vzniku plísně je ale nepochybně nadměrná vlhkost a špatně větrané prostředí. Důvodem vlhkosti mohou být jak stavební závady, nejčastěji zatékání vody střechou nebo špatně těsnící okna, tak špatné užívání bytu či domu. Je potřeba si uvědomit, že člověk už jen tím, že dýchá, vytváří několik litrů vody denně. Když k tomu připočtete nesprávné větrání, vaření, žehlení, mytí podlah, koupání nebo jen zalévání květin, dospějete k názoru, že denně se v interiéru vznáší několik litrů vodní páry, která může stát za rozvojem plísní. Abychom se tomuto vyvarovali, je potřeba důkladně větrat (alespoň třikrát denně), postižená místa co nejdříve vyčistit a dbát na správné vytápění během zimy. Při ustavování nábytku také myslete na to, že je nezbytně nutné, aby stěny a podlahy větraly. Pokud přirazíte nábytek až ke zdi, zabráníte přístupu vzduchu a umožníte tak rozvoj plísním. Vždy proto nechávejte mezi zdí a nábytkem alespoň několik centimetrů prostoru.

Proč právě ozon? Tady je 8 důvodů

  • Ozon je účinnější než bělící a čisticí prostředky na bázi chloru
  • Jde o dostupnou alternativu k pořizování chemických prostředků
  • Desinfekce ozonem je maximálně spolehlivá
  • Jde o nesmírně bezpečnou alternativu
  • Čištění ozonem je vhodné také u domácností, kde žijí alergici, astmatici, malé děti anebo domácí zvířata
  • Jde o nechemickou alternativu desinfekce, která je 100% přírodní
  • Ozon nezatěžuje životní prostředí
  • Po desinfekci se ozon rychle rozpadá na dvojatomový kyslík (O2)

Chcete se zbavit plísně v bytě pomocí ozonu? Neváhejte nás kontaktovat!