Plíseň v bytě či domě je vždy nezvaným hostem. Její přítomnost totiž uvolňuje nebezpečné spory, které jsou příčinou dráždivého kašle, slzení, rýmy a dalších alergických reakcí. Proto je potřeba plíseň z interiéru co nejdříve odstranit a zamezit tak jejímu dalšímu šíření.

Kde se daří plísni?

V první řadě je potřeba uvědomit si, která místa jsou vznikem a rozvojem plísní nejvíce ohrožena. Plísním se daří všude tam, kde vlhkost vzduchu přesahuje 60 % a teplota se drží okolo 20 až 25 °C. K ohroženým místům v domácnosti patří zdi v koupelně, spáry ve sprše, v okolí vany a v kuchyni. Problémem jsou ale také vlhké sklepy.

Jak odstranit plíseň v bytě svépomocí?

Pokud se vám na zdi objeví několik černých teček, není potřeba propadat panice. S tímhle neduhem se vyrovnáte sami s pomocí speciální desinfekce. Tu aplikujete na postižené místo a necháte působit určenou dobu. Poté vlhkým hadříkem setřete a plochu opatříte speciálním nátěrem na interiérové omítky, který likviduje plísně, houby, řasy a bakterie. V případě, že se nechcete pouštět do chemického čištění, anebo je problém rozsáhlejšího rázu, dostává se ke slovu ozon.

Co je to ozon?

Ozon se běžně nachází v okolním prostředí. Při normální teplotě a tlaku je ozon namodralý s intenzivním zápachem. Ve větší koncentraci se tvoří během bouřek anebo v okolí vodopádů. Ozon je známý také pod pojmem „aktivní kyslík“. Jde o formu atomu kyslíku, který vdechujeme v diatomické formě.

Málokdo ví, že ozon je jedno z nejsilnějších desinfekčních činidel na světě. Při sterilizaci a dezinfekci je více než 3000krát rychlejší než chlór, 25krát efektivnější než kyselina chloritá (NOCL), 2500krát účinnější než chlornan (OCL) a 5000krát silnější než chloramin (NH2CL). To vše při zachování maximální bezpečnosti.

Maximální bezpečnost a účinnost

Po použití ozonu totiž v místnosti nezůstávají žádné stopy ani toxická rezidua. Proto ozon nezpůsobuje žádné alergické či dýchací potíže, které mohou vytvářet například chemické dezinfekční prostředky. Čištění ozonem je tak vhodné i v místnostech, které obývají malé děti, alergici anebo domácí mazlíčci. A dobrou zprávu máme také pro uvědomělé ochránce životního prostředí. Ozon žádným způsobem přírodu kolem nás nekontaminuje a nepoškozuje.

Při použití ozonu nemají bakterie a viry sebemenší šanci. K zabití bakterií, virů, plísní a hub stačí hladina ozónu o hodnotě 0.4ppm. Jde navíc o nesmírně rychlý proces. Například nejrezistentnější echovirus 12 je ozonem zničen během pouhých dvanácti minut. Další mikroorganismy, které jsou za normálních podmínek rezistentní vůči chlóru nebo potřebují hodiny kontaktního času, jsou zničeny ozónem během několika sekund.

Proč právě ozon? Tady je 8 důvodů

  • Ozon je účinnější než bělící a čisticí prostředky na bázi chloru
  • Jde o dostupnou alternativu k pořizování chemických prostředků
  • Desinfekce ozonem je maximálně spolehlivá
  • Jde o nesmírně bezpečnou alternativu
  • Čištění ozonem je vhodné také u domácností, kde žijí alergici, astmatici, malé děti anebo domácí zvířata
  • Jde o nechemickou alternativu desinfekce, která je 100% přírodní
  • Ozon nezatěžuje životní prostředí
  • Po desinfekci se ozon rychle rozpadá na dvojatomový kyslík (O2)

Chcete se zbavit plísně v bytě pomocí ozonu? Neváhejte nás kontaktovat!